Jeśli spotkałeś się z tym problemem zadzwoń i umów się tel 884848499

Większość rodziców bagatelizuje je i nawet gdy widzą pierwsze symptomy nie reagują. Dopiero wezwanie do szkoły lub depresja dziecka stanowią wstrząs i powodują że rodzice zaczynają działać. Dlatego nie wolno bagatelizować kłopotów szkolnych dziecka i należy działać już na początku, by zapobiec dalszemu pogłębieniu się problemu.
Do kłopotów szkolnych zalicza się nie tylko złe oceny, ale również problemy z koncentracją, konflikt z  rówieśnikami lub nauczycielem.

  • Coraz większa jest liczba dzieci, które nie są wstanie nadążyć, za tokiem lekcji. Wynika to z tego, że wymagania względem nich są coraz większe, nasila się również atmosfera konkurencji, zwłaszcza w klasach wyższych. Dzieci w rezultacie rezygnują ze swoich dążeń, bo nie są wstanie sprostać sytuacji. Zadaniem rodziców jest to, by kontrolowali sytuacje szkolną swoich dzieci. Stale powinni pytać co się wydarzyło w szkole, co dziecko ma obecnie na zajęciach i czy nie potrzebuje pomocy. Jeżeli dziecko ma trudności jedynie z niektórymi przedmiotami i ogólna średnia jest zadawalająca na pewno sobie poradzi.
  • Gdy jednak zauważymy, że nasze dziecko ma kłopoty z koncentracją powinniśmy niezwłocznie udać się do szkolnego wychowawcy. Należy poradzić sie go czy nasze dziecko wymaga wizyty u szkolnego psychologa. Niestety nierzadko przyczyną problemów z  koncentracją jest sytuacja w domu. Problemy rodzinne mogą tak źle oddziaływać na dziecko, że trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.
  • Przyczyną kłopotów szkolnym mogą być również problemy z rówieśnikami. Bardzo często w klasach tworzą się ugrupowania, które dominują nad resztą i terroryzują ją.  Nierzadko grupa ta wybiera sobie jedną ofiarę, którą systematycznie tępi. Dlatego musimy rozmawiać z dzieckiem na ten temat, pytać się go czy lubi swoich kolegów z klasy. Jeżeli zorientujemy się, że nasze dziecko jest prześladowane i wyśmiewane przez klasę, zgłośmy ten problem wychowawcy, najlepiej na wywiadówce, przy innych rodzicach. Poza tym przekonajmy nasze dziecko, że rówieśnicy nie mają racji i zapewne sami maja problemy. Podnieśmy jego samoocenę, chwalmy go za to co robi.
  • Kolejnym często spotykanym w szkołach problemem jest konflikt dziecka z nauczycielem. Gdy nasz maluch źle wyraża się na temat  nauczyciela, uważa, że niesprawiedliwe jest przez niego traktowany nie należy tego bagatelizować. Oczywiście może się okazać, że dziecko wyolbrzymia całą sprawę i wcale nie ma racji. Mimo wszystko należy umówić się na spotkanie z owym nauczycielem, by wyjaśnić całą sytuację. Pamiętajmy by nie atakować nauczyciela tylko spokojnie wytłumaczyć mu cel wizyty. Najlepiej zaoferować współpracę by wspólnie rozwiązać problem. Jeżeli między nauczycielem a dzieckiem rzeczywiście rozpęta się prawdziwy konflikt należy poszukać mediatora. Najlepiej by był to szkolny pedagog lub psycholog. W jego gabinecie na neutralnym punkcie spotkają się obie strony w celu wypracowania porozumienia. Można w to włączyć także dyrektora placówki. Jeżeli to nic nie zmieni należy zwrócić się o pomoc do kuratorium, a w najgorszym przypadku zmienić szkołę.

Pamiętajmy, że jakikolwiek problem będzie miało nasze dziecko musimy podzielić się nim z wychowawcą. Rozmowa z nim może pomóc w jego rozwiązaniu. Nawet gdy nie ma ku temu żadnych powodów powinniśmy stale utrzymywać kontakt z nauczycielami naszego dziecka oraz uczęszczać na wywiadówki.

 

źródło:http://www.trendyrodzice.pl/zrozumie-dziecko/relacje-z-otoczeniem/395-gdy-nasze-dziecko-ma-klopoty-w-szkole.html